headpiece

Туристів в Чернігів будуть заманювати боксами й анімаційними екскурсіями

Програму розвитку туризму на наступні три роки на сесії міськради 26 жовтня прийняли з другого разу. Деякі депутати повторювали, що не бачили програму, і взагалі – це питання бюджетної сесії. Під пояснення мера й вибачення начальника управління культури та туризму про відсутність часу й фізичну неможливість продемонструвати її усім – програму з другої спроби все ж затвердили.
У Чернігові от-от має відкритися туристичний сайт, центр із власними екскурсоводами, сенсорне туристичне табло та аудіогід-додаток. Утім, не все так просто.
Сайта не видно, але він є
На створення туристичного сайта минулого року заклали 115 тисяч гривень з міського бюджету. Заступниця начальника управління культури та туризму Катерина Литвин каже, що сайт уже створили та майже наповнили, далі – удосконалення та розширення. Сьогодні сайт просувають у пошукових системах та соцмережах. Але побачити зараз можна тільки тестову версію chernihivtravel.com. На сторінках поки що доступна лише невелика частка з усього того, що в ньому є.
ТІЦ – поки резиденція для Діда Мороза
Приміщення за адресою вул. Шевченка, 9, має стати міським туристичним інформаційним центром (ТІЦ). На його ремонт та облаштування в минулій програмі заклали майже 700 тисяч гривень. Цьогоріч на центр виділили понад півтора мільйона. Усі ці гроші мають піти на зарплату й комунальні послуги.
За словами Катерини Литвин, центр теж майже готовий, і вже навіть має директорку, яка от-от підпише піврічний контракт із міськрадою. Але офіційного відкриття цього року не буде. Воно заплановано на початок наступного туристичного сезону. Але й до того, за словами заступника начальника управління культури та туризму Катерини Литвин, центр обслуговуватиме чернігівців і туристів. Він також буде мати власну базу екскурсоводів.
– На цьогорічні новорічні святкування ми розмістимо там велику резиденцію Діда Мороза, можна буде прийти й написати святкові листи, взяти участь у майстер-класах, зрештою, батьки зможуть на кілька годин залишити дітей в ігровій зоні, щоб сходити за покупками, – сказала чиновниця.
Сенсорних інформаційно-туристичних боксів буде два
Але в програму розвитку туризму закладено придбання лише одного.
– Його встановлять на Валу – невеличкий, антивандальний. Гадаю, у 350 тисяч вкладемося. Такий самий буде в туристичному інформаційному центрі, – сказала заступниця начальника управління.
Також управління працює з «ПриватБанком» щодо розміщення інформації про Чернігів у його банкоматах.
Аудіогід уже презентували, але без управління
Найцікавіша історія – із розробкою екскурсійного мобільного додатка. У 2017–2018 роках на нього виділили з міського бюджету 95 тисяч гривень. У новій програмі на 2019–2021 роки вказано, що він готовий наполовину, тривають роботи над програмним забезпеченням трьома мовами. На 2019 рік в управлінні попросили на підготовку та наповнення додатка «Лазар» ще 100 тисяч гривень.
Але справа в тому, що «Лазар» існував поза програмою розвитку туризму. І створили його не за 95 тисяч, які виділили з міськбюджету.
«Лазар» як перший мобільний  аудіогід Катерина Литвин разом із учнями обласного педліцею представила ще у березні 2017 року. Тоді вона ще не працювала в управлінні культури, а була викладачем в обласному педагогічному ліцеї для обдарованої сільської молоді.
На презентації Катерина Литвин говорила, що додаток безкоштовно створила IT-компанія Soft Industry, тексти разом із нею готували та озвучували школярі, а записували їх у студії радіо SVOBODA.FM, і теж безкоштовно.

Тепер Катерина Литвин пояснює, що цей додаток є її авторським, і вона може передати права на нього управлінню культури та туризму. 95 тисяч, які виділяли на створення додатка від управління, за словами заступниці, не освоїли – кошти повернулися в бюджет.
– Минулого року Soft Industry та SVOBODA.FM працювали над додатком безоплатно, бо я їх про це попросила. Цьогоріч ми заклали 100 тисяч на додаток, щоб хоч частково компенсувати їм гроші за роботу й продовжити наповнювати додаток.
Щодо суми компенсацій Катерина Литвин поки не впевнена.
– Гадаю, ми візьмемо десь 50 тисяч на компенсації й 50 тисяч на наповнення, це більше не буде волонтерською роботою. ІТ-компанія та Олег Головатенко, директор радіостудії, уже знають про компенсації й те, що додаток офіційно стане міським, – прокоментувала заступниця начальника управління.
Минула програма розвитку туризму охоплювала 2017 і 2018 рік – на неї виділи понад 2,5 мільйона гривень. На наступні три (2019–2021) роки виділили понад 7 мільйонів.
Сюрприз для авторів
Але керівник компанії Soft Industry Андрій Федоренко про те, що додаток «Лазар» стане додатком управління, – не знає. Їх про це, як і про можливу компенсацію, не попереджали, хоча саме у власності компанії знаходиться продукт.
– Наша компанія стала розробником додатка «Лазар» на благодійній основі, у співпраці з обласним педліцеєм, хором Бортнянського та радіо SVOBODA.FM. Він лежить на нашому сервері, його розробка належить нам. Можливо, нас так важко знайти, якщо нас не попередили, – прокоментував керівник компанії.
Директор радіо SVOBODA.FM Олег Головатенко каже, що все в додатку дійсно робилося на волонтерських засадах. Пізніше проект спробували подати на Бюджет участі, і SVOBODA.FM разом із хором ім. Бортнянського зняли для цього ролик. На тому все припинилося, і почалися розмови про те, що це буде офіційний міський додаток. Про дозвіл ніхто не питав.
– Лише Катерина Литвин, яка пішла працювати до управління, усно сказала мені про те, що додаток буде від управління й ми матимемо якусь компенсацію, без конкретики про суму. Ніяких розширених консультацій з цього питання не було, хоч я питав. У відповідь – туманна обіцянка, – каже журналіст.
Чернігів у світ
На наповнення інтернет-ресурсів світу відомостями про Чернігів, поширення інформації про місто через ЗМІ та на рекламних площинах на три наступні роки заклали 800 тисяч.
Які інтернет-ресурси світу збирається наповнити управління?
– Зараз мова йде про те, що Чернігів буде в ЮНЕСКО. А ЮНЕСКО – це світ. Також ми підписуємо договір з українським ресурсом Тravel.ua й щомісяця платитимемо йому за розміщення інформації про Чернігів, – відповіли на це в управлінні.
Щодо того, чи не завелика сума для такої роботи, заступниця начальника управління культури та туризму пояснила: сюди також закладені майбутні проморолики. Просто цього не прописали.
У минулих роках на промо-ролик виділили 80 тисяч гривень, але, як уже раніше коментувала заступниця міського голови Ольга Хоніч, витратили 100 тисяч. Ще й залучали партнерів із міських закладів.
Яких результатів хоче управління?
У Чернігові вже є один ТІЦ, але від облдержадміністрації. Він знаходиться за такою ж адресою, як і майбутній міський, але має інший вхід. Ми запитали, скільки центр обслуговує гостей міста в туристичний сезон. Отримали відповідь: у середньому вісім чоловік на день.
– Гадаємо, якщо ТІЦ обслуговуватиме 15 туристів на день у туристичний сезон, а екскурсоводи центру проводитимуть десь так 10 екскурсій щодня у вихідні, можемо говорити, що нам таки вдалося покращити туристичні показники, – вважають в управлінні культури та туризму.
Безкоштовні анімаційні екскурсії будуть
На організацію та проведення анімаційних тематичних екскурсій у минулій програмі було передбачено 40 тисяч гривень. На сьогодні управління прозвітувало про три: «Чернігів містичний», «Стежками козацької слави Чернігова», «Чернігів інтелігентний». Вони, за словами управління, триватимуть кожної останньої суботи теплого місяця та й далі будуть безкоштовними. У програмі сказано, що цей пункт виконали на 40 відсотків.
Источник: 0462.ua

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Категория: Общество
comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: