headpiece

Коли йдемо в Чернігові колядувати? Шостого чи сьомого?

Уже цими вихідними місто починає готуватися до Різдва за юліанським календарем, а отже й до звичаєвих зимових колядувань у дні цього свята.
У цей час діти та молодь, а часто й дорослі ходять будинками і співають господарям різдвяні пісні, бажаючи добробуту та здоров’я, за що отримують солодощі, а то й гроші.
Проте іноді постає запитання: у який день та час найбільше правильно ходити з колядками по господах?
Однозначно – на Різдво. Але чи є певний часовий проміжок для цього обряду? Як пояснила Людмила Зіневич, кураторка безкоштовних курсів української мови в Чернігові, час початку колядувань може відрізнятися в різних регіонах України, навіть у різних селах Чернігівської області можуть колядувати в різний час. Усе залежить від традицій та звичаїв села.
Віра Ібрямова-Сиворакша, організаторка майстер-класу зі співу колядок, каже, що немає правильної традиційної дати для колядок. Можливо, правильно сказати, коли ходять колядувати найчастіше.
– Це таке діло. Як у людей збереглось – так і правильно, – пояснює пані Віра. – Але найчастіше, найтиповіше – це колядування 7 січня. Зранку ідуть хлопці, пізнім ранком ідуть дівочі гурти, а ввечері – уже дорослі.
Рідко колядують 6 січня, у Святвечір. Адже тоді ще триває піст і співати про ковбасу й паляницю, що часто звучить у колядках, не дуже і ввічливо.
***
Цікаво, що в радянський час із подібними святами намагалися боротися. Наприклад, перекручували колядки на радянський лад.
У книзі «Колядки та щедрівки». Зимова обрядова поезія трудового року», виданій 1965 року, є розділ із «жовтневими колядками», де наводять приклади таких перекручених співанок.
Так, у 1925 році в місті Козелець Чернігівської області від пана Гриценка збирач пісень записала таку колядку:
Добрий вечір тобі, вільний господарю.Радуйся, ой радуйся, земле,Світ новий народився.
Застилайте ж столи та все килимами,Оселі вбирайте та все прапорами.Гей, пісні складайте, волю величайте,Бо прийдуть до тебе твої свята в гості.
Що першеє свято – першого повстання,Першого повстання ще й свято Тараса.А другеє свято – то Першого травня,Свято робітниче, всесвітнє, весняне.
А що третє свято – Червоного Жовтня,Червоного Жовтня, коли пута впали,Коли пута впали, Ради понастали.
Ця колядка поширювалась усно і в пісенниках «Червоний пісенник», «Великий співаник». У друкованих співаниках перший рядок відмінний: «Добрий вечір тобі, вільний пролетарю».
Ще одна жовтнева колядка, записана в Козельці, від того ж пана Гриценка:
Ой у полі не плуг, а трактор іде,За собою вряд сім плугів веде.
Хлопці-молодці думу думали:– Заживем, братця, ми комуною.
Помер старий світ, помер старий біг,Новий рік іде через наш поріг.
Ой вставай, дядьку, і ти, дядино,Підемо у світ на оглядини.
Вже нема панів, нема дукачів,У комуну йдуть вільні орачі.
Що ж то за зоря, чи сонце сія?То комуна вже у полі оре.
Источник: 0462.ua

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Категория: Общество
comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: